הכנה למבחני מחוננים- עצות למעבר המבחן

מבחן מחוננים עשוי להיות מאורע מלחיץ במיוחד הן להורה והן לתלמיד הנבחן, על מנת לסייע להתמודד עם האתגר נדרשת הכנה למבחני מחוננים, אבל לא רק הכנה טכנית הכוללת תרגול השאלות, הזמנים וסגנון החשיבה, הנדרש מהתלמיד, אלא הכנה להתמודדות עם סגנון המבחן עצמו, שנערך כולו כמבחן אמריקאי סגור. כיצד להתחמק ממסיחים? וכיצד לגייס אותם לטובתם. טיפים ועצות למבחן מחוננים.

 

התמודדות עם מבחן אמריקאי

מבחן אמריקאי הוא מבחן סגור, המציע 4 תשובות עבור כל שאלה, שמתוכן נדרש התלמיד לסמן תשובה אחת נכונה. לעיתים, תלמידים רבים מתפתים לסמן את התשובה, שנראית להם הקרובה ביותר, וזאת על מנת לחסוך בזמן, ולהתמקד בבעיות, אשר דורשות מהן זמן רב יותר.

מהיכרותנו עם המבחן, כאשר מסגלים את החשיבה הנכונה למבחן, אין צורך "לנחש" או ליפול ל"מסיחים" שעשויים להכשיל את התלמיד ולפגוע בציון שלו. אך בהחלט, שניתן לקצר את הזמן, ולהיעזר בחלק מהתשובות.

כיצד ניתן להיעזר בתשובות של מבחן אמריקאי במסגרת הכנה למבחני מחוננים?

לדוגמא: "תשובות ב' וג' הן התשובות הנכונות"

לעיתים אחת מארבעת התשובות לשאלה במבחן מחוננים כוללת שתי אפשרויות נכונות, כאשר מופיעה תשובה כזאת, ראוי לבחון אותה מראש. אך חשוב קודם לכן לקרוא את השאלה, וזאת על מנת לא להתקבע לחשיבה של מחבר המבחן.
דרכי פעולה להתמודדות:

  1. קראו את השאלה
  2. נסו לפתור אותה בעצמכם
  3. חפשו בתשובות את התשובה הנכונה
  4. סמנו ב X אפשרויות שלא מתאימות
  5. הקיפו את התשובה הנכונה בעיגול גדול וברור
  6. סמנו בדף התשובות המצורף

איך להתמודד עם מבחנים?

מה לא לעשות? לחפש את ההיגיון בתשובות.

תלמידים רבים מגלים יוזמה מעניינת, ובוחרים לעבוד בשיטת הלמינציה, כלומר פסילה של תשובות לא נכונות, זוהי אסטרטגיה מעניינת לכשעצמה, אך היא מהווה אסטרטגיה, שיכולה להכשיל אותם במבחני מחוננים. הם בוחנים את תשובות ב' וג' בודקים אם קיימת סטירה ביניהן, ואז מסמנים. במקום לפתור באמת את השאלה, ולהגיע לתשובה הגיונית משל עצמם, הם עלולים ליפול למסיח בתוך מסיח.

בזמן הכנה למבחני מחוננים, האירו את תשומת הלב של התלמידים המתכוננים למסיח זה, ולמדו אותם להתייחס אליו בחדשנות. למדו אותם לסמוך על עצמם, ועל היכולת שלהם להבין לוגית את השאלה ולהציג לה פתרון, שהוא תוצר של חשיבה, ולא של ניסוי וטעיה.

אחרי הכל מבחני מחוננים לא נועדו "למעבר בלבד", מדובר בשער לעתיד העשרתי יותר, מבחינה לימודית, עתיד, שישפיע על כל חייהם האקדמיים והאישיים בטווח הארוך.

לסיכום, אנו לא עושים הכנה לשם מעבר המבחן, כמו שאנו עושים הכנה על מנת לסייע לתלמיד להתמודד עם מאות בעיות בזמן קצר ובחשיבה מתומצת מתוך הבנה עתידית של הטקסט, שהמטרה היא להכיר כמה שיותר את הקונספט ולהתמודד עמו טוב יותר בזמן אמת.

נגישות
גלילה לראש העמוד