דברים שלא ידעתם על ילדים מחוננים ואולי כדאי שתדעו

 

אתם ודאי זוכרים את מבחני המחוננים שעברתם בזמן שלמדתם בבית הספר שלכם. אנחנו רק יכולים להגיד לכם שהמודעות כלפי ילדים מחוננים עלתה משמעותית בשנים האחרונות מהבחינה הלימודית וכי היום הם יכולים להגיע רחוק בעזרת הכוונה נכונה ומלמדת.

גם אם אתם חושבים שיש לכם ילד מחונן בבית, אין זה אומר שאתם מכירים את המאפיינים הקיימים לרוב הילדים המחוננים. כדי להכיר את הילד שלכם יותר טוב, הנה כמה מאפיינים שתוכלו לזהות ולהבין –

תלמיד מחונן הוא לאו דווקא תלמיד מצטיין

אחד הדברים החשובים ביותר שצריך לזכור כאשר מדובר בילדים מחוננים זה שהם לאו דווקא השקדנים הראשיים של הכיתה. ילדים מחוננים אמנם יגיעו לפתרון לאחר שפתרו אותו בראשם אך לא יבצעו את הדרך כפי שמבחנים רבים מבקשים להוכיח. תוכלו לראות את רמת הריכוז והלמידה של ילדכם בזמן הכנה למבחני מחוננים הנערכים מדי שנה בבתי הספר ולראות האם ניתן לשפר את מיומנויות הריכוז שלו.

ילד מחונן יעדיף סביבה של מבוגרים

גם אם מדובר בילדים יותר גדולים מהילד שלכם, ילד מחונן תמיד יעדיף סביבה בוגרת. כיוון שהאינטלקטואל של ילדים מחוננים הוא גבוה יותר משל בני גילם, כך הם יחפשו את הגירוי לאינטלקטואל גבוה יותר. תוכלו לזהות זאת כאשר ישנם מפגשים חברתיים והוא יעדיף להסתובב עם בני גיל גדול משלו או אפילו איתכם, הוריו, וחבריכם. כיוון שהאינטלקטואל של ילדכם הוא גבוה יותר, תוכלו לזהות זאת גם בדיבורו ובתפיסת אוצר המילים המתרחב שלו.

 

 

ילד מחונן הוא לאו דווקא חנון

כמו שאמרנו שילדים מחוננים הם לאו דווקא יצאו מצטייני הכיתה, כך אנחנו גם חייבים להגיד שילדים מחוננים הם לא מילה נרדפת לחנונים. ילד מחונן לא שונה מכל ילד אחר שנהנה לרוץ, לשחק, לעשות ספורט ושאר הפעילויות המלהיבות ילדים רבים. תוכלו לראות את העובדה לכך כאשר הילד שלכם לא חורש למבחנים או עושה ברגע שהוא חזר הביתה את שיעורי הבית שלו. הוא יחפש דרך נוספת ללמוד רק את מה שמעניין אותו.

ילד מחונן אוהב ספרים

ברור שאתם יכולים להגיד שזוהי לא אינדיקציה לילד מחונן אך הכוונה שלנו היא שילד מחונן ימשך גם לספרים שהם מעל לרמת גילו ולעתים גם יתמקדו בנושא שלרוב לא מעניין אנשים רבים. ילדים מחוננים אוהבים לחקור וללמוד בדרך כלל משהו ספציפי שמעניין אותם וירצו לדעת עליו הכל מהכל. זו גם כמובן אחת הדרכים מהם הוא רוכש את רמת האינטלקטואל הגבוהה שלו.

מה בשורה התחתונה?

אם יש לכם ילד מחונן בבית, אין זה אומר שהיחס שלכם אליו צריך להשתנות וכי אתם צריכים לטפח אותו בצורה השונה מצורת הטיפוח של ילדים אחרים. ילד מחונן הוא כאשר הילדים רק עם יכולת חשיבה שונה וגבוה מהממוצע.

נגישות
גלילה לראש העמוד