הנחיית משפחות משולבות: קורס מרתק לבוגרי מסלול הנחיית משפחות

אם נלך פחות או יותר עשרים שנה אחורה, נגלה כי מי שעסק בתחום של הנחיית משפחות, עסק בעיקר בעניינים שגרתיים, שכן המשפחות היו מה שאנו מכנים "משפחות רגילות" עם אבא, אמא וילדים. מאז ועד היום העולם השתנה מקצה לקצה, ולצד אותן המשפחות הרגילות כביכול, אנו רואים עוד הרבה סוגים שונים של משפחות. המשפחות הלא שגרתיות הללו מכונות בשפה המקצועית "משפחות משולבות", והרבה פעמים כאשר יש צורך להעניק להן ייעוץ מקצועי והנחיה כאשר צצות בעיות, צריך לקחת את זה בחשבון וכך להציע להן ארגז כלים מותאם באופן אישי. אם אתם בוגרים של קורסים שונים של הנחיית משפחות, ומרגישים שהרבה פעמים כאשר מדובר על הרכבי משפחה מיוחדים אתם לא מצליחים לספק את התמיכה הנדרשת, אתם בהחלט צריכים להכיר לעומק את התחום של הנחיית משפחות משולבות ואנו רוצים להסביר בדיוק על מה מדובר, אבל קודם כל בואו ננסה להבין יחד מה זה בכלל משפחה משולבת.

מהן משפחות משולבות?

מה שצריך להבין קודם כל שמשפחות משולבות זהו שם כללי לכל משפחה שלא עונה על ההגדרה המוכרת והישנה של משפחה המורכבת מאבא ואמא עם ילדים שכולם הילדים הביולוגיים שלהם. סוג זה של משפחה בעידן המודרני הוא למעשה ביטוי מובהק לשינוי בתפיסות רבות במושג המשפחתיות והזוגיות, שמצד אחד מאפשר לאנשים לחיות חיים נכונים יותר עבורם, אך מצד שני מעלה הרבה פעמים קושי ואתגרים.

כך למשל, משפחות שבהן לאחד או יותר מבני הזוג יש ילדים מנישואים קודמים יוגדרו כך, או למשל משפחות בהם חלק מהילדים מבלים את מרבית הזמן אצל האם ואת שאר הזמן אצל האב או להיפך וכן הלאה. בהרבה מקרים בני המשפחה יגדירו את עצמם כמשפחה רגילה, ולעתים יבחרו להצביע על השוני ולהגדיר אותו. כך או כך, ברור שכאשר יש צורך לספק הכוונה והדרכה למשפחות כאלו, יש להצטייד בארגז כלים מיוחד.

האתגרים שלך משפחות משולבות

אז מהם בעצם אותם האתגרים של המשפחות הללו? ובכן, על אף שכל אחד מבני המשפחה מתמודד עם דברים אחרים לצד התמודדויות משותפות, האתגרים כולם נובעים מעצם השינוי בהרכב המשפחתי. מצד אחד, הילדים של כל אחד מבני הזוג ממערכות היחסים הקודמות, צריכים להסתגל לעובדה שלאבא/אמא יש בני זוג חדשים עמם צריך ליצור מערכת יחסים חדשה ולהבין כיצד תעשה התקשורת בצורה הנכונה. במקרים הללו עולים הרבה דברים הקשורים בסמכות הורית, קרבה לבני הזוג החדשים ולפעמים גם כעס על האמא או האבא על כך ש"החליפו" את ההורה השני.

מצד שני, גם עבור בני הזוג מדובר באתגר לא פשוט והם בעצמם צריכים להבין את מקומם במשפחה ובפרט מול הילדים של בן/בת הזוג ממערכות היחסים הקודמות.

הנחיית משפחות משולבות: קורס מרתק לבוגרי מסלול הנחיית משפחות

קורס שמעניק כלים חשובים

ברור שהאתגרים הם שונים לחלוטין מאלו שמתמודדות איתן משפחות רגילות, ועל כן הגישה צריכה להיות גישה אחרת. הקורס הייחודי של הנחיית משפחות משולבות מחבר בין ידע תיאורטי ומחקרי מישראל והעולם עם כלים פרקטיים להדרכת הורים, ובעצם מאפשר למנחים לגעת בנקודות הרגישות בצורה נכונה ומתונה.

חשוב מאד להבין כי הקורס מתאים לאלו שכבר עברו קורס של הנחיית משפחות, והוא למעשה מהווה השתלמות חשובה. מי שעוסק בתחום ייתקל לא מעט במשפחות מהסוג הזה, ונראה כי ככל שעובר הזמן אלו הסוג הזה הופך להיות הסוג הנפות והמוכר יותר. על כן, זה בהחלט רעיון מצוין ללמוד את התחום לעומק.

נגישות
גלילה לראש העמוד