סטודנטים לכלכלה, כדאי שתכירו: על החזרי מס לשכירים ולעצמאים

בתור סטודנטים לכלכלה אולי כבר שמתם לב שהתחום מורכב ורחב היקף, וגם סביב המחיר של קילו עגבניות פשוטות בשוק אפשר לכתוב דוקטורט בכלכלה. התעמקות במורכבות הזו היא משתלם למדי ולפעמים אפילו חיונית, ואחד ההיבטים החשובים שנדבר עליהם היום הוא החזרי המס שייתכן שאתם זכאים להם. מתחילים.

שיעור בכלכלה בסיסית

אנשים רבים לא מחבבים את ענייני הכספים והכלכלה וגם לא מתעמקים בהם יותר מדי, כיוון שהנושא עשוי להיות מורכב ולא תמיד מובן או פשוט, בייחוד ללא עזרה מקצועית. עם זאת, הנושא של החזרי מס הוא נושא פשוט יחסית, ודאי לעומת נושאים רבים הנלמדים באוניברסיטה בנושא כלכלה, והוא רלוונטי לא רק לסטודנטים אלא לכל אזרח ואזרחית במדינה. תוכלו לקרוא מידע נוסף על החזרי מס באתר המרכז להחזרי מס, או להמשיך לקרוא כדי להבין את עיקר העניינים. אפשר להגיש בקשת החזר מס לגבי שנת המס שחלפה ואפילו עד 6 שנים אחורה, אם כי אי אפשר לבקש זאת עבור כל אותן שנים ביחד, אלא יש להגיש בכל פעם בקשה להחזר מס רק לגבי שנת מס אחת. אבל לפני כן – למה בעצם מגיעים למצב שבו נדרש החזר מס?

 

 

עוד על שיטת המיסוי בישראל

בישראל יש היבטים המיוחדים לה מבחינת כלכלה, אך העקרונות הכלליים בנושא החזרי מס ידועים מרחבי העולם ואינם מסובכים במיוחד. המדינה לוקחת מס על ההכנסות של כל אזרח עובד. זהו המס הבסיסי – מס הכנסה. המיסוי הוא לפי מדרגות מס בהתאם לגובה ההכנסה, העשוי להשתנות לאורך השנה. ויש עוד פרטים המשפיעים על המס כמו נושא נקודות הזיכוי. למשל, בתור תושבי ישראל אתם זכאים ל-2.25 נקודות זיכוי ממס. גברים, נשים, עולים חדשים, בני זוג ללא הכנסות וגם מי שמשלמים דמי מזונות – לכולם יש נקודות זיכוי מיוחדות. אגב, במבט לעתיד, שימו לב שגם מסיימי לימודים אקדמיים זכאים לנקודות זיכוי מייד לאחר סיום הלימודים ולתקופת זמן מוגבלת. עם זאת, האחריות לעדכן את הסטטוס שלכם היא עליכם, כדי שתוכלו ליהנות מההטבות ולשלם מס מופחת לפי החוק. אם לא עדכנתם את הסטטוס בזמן, ייתכן שיגבו מכם יותר מדי מס ואז יגיע לכם החזר, שתצטרכו לבקש בכמה צעדים פשוטים. רשות המיסים מחשבת את המס הצפוי להתקבל מהאזרח פעם בשנה, אבל במהלכה יכול להיות שתהיו זכאים לנקודות מס נוספות ואז למעשה אתם משלמים יותר מדי.

אז כיצד מקבלים החזר?

ייתכן שאתם זכאים להחזרי מס ואפילו לא ידעתם על כך עקב שינוי בחייכם המאפשר לכם לקבל עוד נקודות זיכוי ממס. לפני שאתם מגישים את הבקשה אתם יכולים לבדוק זאת בעזרת מחשבונים כמו זה שיש באתר המרכז להחזרי מס, ולראות אם שילמתם סכום מס גבוה ממה שהייתם צריכים לשלם בפועל. אם אתם מתפרנסים כעצמאים או כעובדים פרילנסרים, הדו"ח השנתי שעליכם להגיש לרשות המיסים ישמש כבסיס להחזרי המס, והרשויות יחשבו אם וכמה מגיע לכם לקבל בחזרה. אם אתם עובדים כשכירים, תוכלו להגיש דרך האינטרנט טופס 135. תידרשו לצרף אליו טופס 106 (המציג את ההכנסות שלכם לאורך השנה), פרטי חשבון בנק (שאליו יועבר ההחזר באופן אוטומטי לאחר אישור הבקשה) וכל מידע נוסף העשוי להיות קשור לבקשה, למשל מידע המוכיח שינוי במצב אישי וקבלת נקודות זכות נוספות כמו ילד חדש במשפחה, מעבר ליישוב המזכה במס ועוד. את ההחזר אמורים לקבל בתוך חודשים אחדים באופן אוטומטי לחשבון שלכם.

לסיכום

בתור סטודנטים לכלכלה, כדאי לכם לבדוק אם אתם זכאים להחזרי מס כדי להבטיח שאתם משלמים לפי הנדרש ולא שקל אחד יותר. כך תוכלו לקבל בחזרה את מה שמגיע לכם, ולחסוך היטב בזמן הלימודים כדי ליהנות מאורח חיים נוח גם כסטודנטים.

נגישות
גלילה לראש העמוד