בדיקת תוקף הביטוח והסבת דו"ח משטרה – כל מה שצריך לדעת כשמשאילים לחבר מהלימודים את הרכב

החבר מהלימודים ביקש לשאול את הרכב שלכם לסידור קטן או לנסיעה ארוכה? יש כמה דברים חשובים שצריך לעשות כדי להימנע מבעיות במקרה של תאונה או תקלה כשהוא נוהג ברכב שלכם. במאמר זה, תגלו איך לבדוק את תוקף הביטוח, להעביר דו"ח משטרה למקרה הצורך ומה עוד צריך לעשות כדי לשמור על עצמכם ועל הרכב שלכם.

בדקו את הכיסוי הביטוחי שלכם

לפני שנותנים למישהו אחר לנהוג ברכב שלכם, חייבים לבדוק את הביטוח! רוב חברות הביטוח מאפשרות לנהגים אחרים לנהוג ברכב שלכם, אבל האפשרות הזו לא תמיד מובנת מאליה. אז, התקשרו לחברת הביטוח ובררו אם החברים שלכם יהיו מכוסים אם ינהגו ברכב. במקרים מסוימים, ייתכן שתצטרכו להוסיף אותם לפוליסה שלכם באופן זמני או לרכוש ביטוח נוסף לזמן השימוש. אל תזלזלו! הכיסוי הביטוחי יכול לחסוך לכם הרבה כאב ראש ועוגמת נפש במקרה של תאונה.

הבינו את הסיכונים

ברור שבא לכם לעזור לחברים, אבל חשוב להבין שיש סיכונים כשנותנים למישהו אחר לנהוג ברכב שלכם. תאונות יכולות לקרות, גם אם החברים הם הכי זהירים בעולם. אם מישהו עושה תאונה בזמן שהוא נוהג ברכב שלכם, אתם עלולים להיות אחראי על הנזק ועל הפציעות. אז, חשבו טוב לפני שאתם מסכימים להשאיל את הרכב וודאו שאתם מרגישים בנוח עם הסיכון.

הגדירו ציפיות ברורות

כדי שההשאלה תעבור בצורה חלקה, חשוב לדבר עם החברים שלכם לפני שאתם נותנים להם את המפתחות. תנו להם להבין את כל הכללים ואת ההוראות לגבי האוטו. לדוגמה, תגידו להם איפה ואיך לתדלק, האם מותר להם לעשן באוטו, האם מותר להם להסיע חיות מחמד וכל דבר אחר שחשוב לכם, כי כשקובעים גבולות ברורים מראש, נמנעים מאי הבנות ותקלות בהמשך.

 

 

העבירו את המסמכים הדרושים

כשנותנים את האוטו למישהו אחר, חשוב לוודא שיש לו את כל הניירת הדרושה במקרה של תאונה או עבירת תנועה. הינה המסמכים שדרושים לו כדי לנהוג ברכב שלכם:

  • כרטיס ביטוח: צריך לוודא שהחבר יודע איפה נמצא כרטיס הביטוח של האוטו ומהם הפרטים החשובים שכתובים בו (כמו מספר פוליסה, שם המבוטח וכו').
  • רישיון הרכב: צריך לוודא שהחבר יודע איפה נמצא הרישיון של הרכב ומהם הפרטים החשובים שכתובים בו (כמו מספר רישוי, מספר מנוע וכו').
  • רישיון נהיגה: צריך לוודא שהחבר יודע איפה נמצא רישיון הנהיגה שלו ושהוא בתוקף.

הכירו את החוקים

החוקים בנוגע למי אחראי על מה כשמדובר ברכב משתנים בין מקום למקום. חשוב מאוד להכיר את החוקים במדינה שבה אתם גרים. במדינות מסוימות, בעל הרכב יכול להיות אחראי לנזקים שנגרמו גם אם מישהו אחר נהג ברכב באותו זמן, אפילו אם אותו אדם הוא האשם בתאונה. ההבנה מי אחראי על מה מבחינה משפטית יכולה לעזור לכם להגן על עצמכם במקרה של תאונה או בעיה משפטית אחרת.

העברת דו"ח משטרתי

קיבלתם דו"ח משטרה אבל לא אתם נהגתם ברכב? אל דאגה, אפשר להעביר את הדו"ח לנהג האמיתי. איך עושים זאת?

  • ממלאים טופס: תוכלו למצוא את טופס הגשת הבקשה להסבת דו"ח משטרה באתר המשטרה או בתחנת משטרה.
  • מצרפים ראיות: צילום רישיון נהיגה של הנהג האמיתי, תצהיר חתום בידי הנהג האמיתי וכל ראיה אחרת שתומכת בטענתכם (לדוגמה, צילום של הנהג האמיתי ברכב).
  • שולחים את הטופס והראיות: בדואר רשום למרכז פניות נהגים ארצי או באמצעות אתר המשטרה.

לסיכום

השאלת רכב לחבר יכולה להיות מעשה נדיב, אבל חשוב לעשות זאת בצורה אחראית תוך הבנה של הסיכונים הכרוכים בכך. אז, לפני שאתם נותנים לחבר לנהוג ברכב שלכם, ודאו שאתם מכוסים ביטוחית, כי תאונות יכולות לקרות גם לנהגים זהירים, ובמקרה שקיבלתם דו"ח משטרה אבל לא אתם נהגתם ברכב, ניתן להעביר את הדו"ח לנהג האמיתי באמצעות מילוי טופס באתר המשטרה או בתחנת משטרה.

נגישות
גלילה לראש העמוד