לימודי ייעוץ משפחתי וטיפול זוגי

אם הקשבה לזולת תמיד הייתה חלק מאישיותכם, אם אתם מנסים ואף יודעים לתת פתרונות לסובבים אתכם, אם אתם רוצים לפתח קריירה מעניינת ואף להצליח בחיים התעסוקתיים שלכם  – ייתכן לימודי ייעוץ משפחתי וטיפול זוגי הם המסלול עבורכם.

אבל מה כוללים לימודים אלה? ולאיזה תפקידים אפשר להגיע לאחר הלימודים? כל המידע החשוב בהמשך.

 

אם אתם רוצים להכנס אל תהליך אשר כולל לימודים של ייעוץ זוגי וטיפול משפחתי, הרי שאתם נכנסים ללימודים המקנים את היכולת להתמודד במקצוע 'נישתי' וייחודי בו תלמדו ולסייע לאנשים תוך עבודה מורכבת המושתתת על המון רגישות וסבלנות.

עבודה מול משפחה או בני זוג,  חייבת להיות כזאת שמלווה ביכולת לזהות פרטים קטנים, לחוש סיטואציות בחיי היום יום, להשתמש באינטואיציה ולדעת להקנות לאחר את המקום שלו להרגיש שלם, בטוח ונאהב.

קורסים שנלקחים בזמן לימודים והכשרה מסוג זה הם כאלה שנודעו להכשיר את המטפלים לתחום הספציפי של מתן מענה לשלל קונפליקטים שנוצרים במסגרת הזוגיות והמשפחתית, תוך התאמת הטיפול הנכון לכל מקרה ומקרה.

לימודי טיפול זוגי וייעוץ משפחתי הם כאלה שמלווים בתחום טיפולי שמחייב הכשרה של מטפלים מוסמכים בעלי תואר שני המתאים לתחומי הסוציולוגיה. כיום ישנם שלל מסלולי לימוד המכשירים מטפלים בזוגות תוך שתחומי המסלול הלימודי כוללים: הדרכת קבוצות, למידה של טכניקות התערבות, התנסות מעשית בטיפולים, הבנת גישה בין דורית, הכרה והבנה של תיאוריות פסיכודינמיות, הבנת ההשפעה התרבותיות על מבנים משפחתית, הכרת דינמיות משפחתיות וזוגיות, למידה ותרגול של גישות טיפולים שונות, ועוד.

 

הכשרת מטפלים משפחתיים וזוגיים

כיום מטפלים משפחתיים ויועצים זוגיים מקבלים הכשרה כוללת  אשר משלבת בתוכה כל את התיאוריות והדסיפלינות השונות בתחומי הטיפול והחינוך.

אחד מתנאי הקבלה ללימודים מסוג זה הם תואר שני, כמו למשל תואר שני בחינוך, בפסיכולוגיה או בעבודה סוציאלית ועוד, כאשר יש לשלב את התואר בלימודי ייעוץ זוגי וייעוץ למשפחות.

בכל הנוגע לתכנית הלימודים: הלימודים כוללים את כל הגישות הכלים והיעד התאורטי תוך שהתלמידים חייבים לבצע התנסות מעשית של שנתיים לפחות עם הדרכה בזמן הלימודים, כאשר לעיתים נדרשות מגוון השלמות מעשיות לפני קבלת התעודה,  ורק לאחר סיום הלימודים וקבלת הסמכה מטעם האגודה הישראלית לטיפול בנישואין ומשפחה הם יכולים לצאת אל שוק העבודה.

פסיכולוגיה

איפה לומדים את המקצוע?

ייעוץ זוגי וטיפול משפחתי מתאפשר בשלל מוסדות חינוך להשכלה גבוהה בארץ ויש לבחור את המסלול ואת המוסד המתאים ביותר לכם ולצרכים שלכם.

אז היכן אפשר לעבוד לאחר לימוד ייעוץ משפחתי וטיפול זוגי?

אם סיימתן לימודים מסוג זה, ישנן כמה וכמה אפשרויות תעסוקה ביניהן:

הקמת קליניקה

יתן להקים קליניקה עצמאית פרטית או כזאת המשלבת בתוכה כמה וכמה מטפלים.

עבודה בשירות המדינה

טיפול משפחתי וזוגי מקנה את היכולת להשתלב באחת ממוסדות המדינה כמו מוסדות ציבור, מרפאות לבריאות הנפש, בתי חולים, משרד החינוך, ועוד.

עבודה בקופות חולים

עוד יכולים היועצים לעבוד גם בקופות החולים.

לסיכום, על מנת ללמוד תחום זה, חשוב להגיע לתהליך הקבלה עם תואר שני מתאים, עם המון רצון לצלוח ראיון אישי בהצלחה והרבה מוטיבציה לסייע לזולת.

בנוסף חשוב לדעת כי במידה ודרושות השלמות לפני קבלת התעודה – ניתן יהיה ברוב המקרים לבצע את ההשלמות במוסד הלימודים עצמו.

נגישות
גלילה לראש העמוד