שפת גוף ותקשורת בין אישית: מדריך מקיף בנושא

האם כל מי שנוגע באפו בזמן שיחה, משקר? איך יושב אדם נינוח? וכיצד יודעים כי אישה חשה לא בטוחה בעצמה או לא בטוחה בהופעתה החיצונית?

כיום ישנם שלל סממנים אשר מסייעים לפענח שפת גוף, משפרים את התקשורת הבינאישית ועוזרים להבין את שפת גופם של אנשים בצורה טובה יותר.

אם נושא שפת הגוף הוא נושא שתמיד עניין אתכם, אם מקצועות כמו שפת גוף, טיפול באנשים אימון אישי, פסיכולוגיה ועוד הם מקצועות שאתם רוצים להכיר ואם אתם רוצים ליהנות מידע כללי על שפת גוף: חשוב שתקראו את המדריך המקיף בנושא.

 

אבל לפני  שניתן דוגמאות לשפת גוף – חשוב לנפץ כמה מיתוסים הנוגעים לתחום:

בכל הנוגע לתקשורת בינאישית ושפת גוף, חוקרים, פסיכולוגיים ומדענים גילו כי ניתן לאבחן מצב נפשי, רוחני ומצב רוח על ידי קריאת שפת גופו של האדם והתעמקות בפעולותיו בסיטואציות שונות החל מבעת ביקור אצל הרופא, עד לעמידה בתור בסופרמרקט.

עם זאת בכל הנוגע לתיאוריות השונות, ישנם כמה מיתוסים שיש בתחילה לנפץ, כמו למשל הטענה כי מי שנוגע באפו בעת שיחה משקר, או כי מי שיושב עם רגליים משוכלות הוא אדם לחוץ.

בעבר נהגו להקנות לשפות גוף ברורות פירוש ישיר על מצב הרוח או המצב הנפשי שבו שרוי האדם, שהרי עם הזמן התגלה שמה שחשוב בקריאת שפת הגוף היא לאו דווקא תנוחת הישיבה או הנגיעה באף, אלא דווקא בדיקה של מימיקות חבויות אשר אותן מבצע האדם, המסייעות גם להבין יותר את המצב שבו נמצא האדם וגם לחקור את המין האנושי.

 

כמה דוגמאות לשפת גוף אשר מלמדת על מצב רוחו והמצב הנפשי של האדם

נגיעה בשיער

אישה אשר לא בטוחה בעצמה תיגע במידה רבה בשערה, תעביר אותו מצד לצד ותנסה להביט בו בכל אמצעי שניתן. נשים מקנות לשיערן תפקיד גדול בהופעה החיצונית שלהן, כאשר נגיעה וסידור השיער בצורה אובססיבית כמו גם תלישת שיער וקצוות שיער: מעידה על חוסר בטחון בסיטואציה או אי נוחות.

שילוב ידיים על המותניים

האם יצא לכם לעמוד בתור בסופר מרקט או בקופת החולים שם הבחנתם באדם מניח ידיים על המותניים?. מצב זה בדרך כלל מרמז על רצון למרחב בתור, על כך שהאדם מרגיש כי 'נדחפים' לידו ומנסים לגנוב את תורו. אדם שעומד עם הידיים על המותניים גם מגן על המרחב שלו, גם עומד על שלו ואפילו מוכן למתקפה מילולית בעת הצורך.

לחיצה ביד רפה

לחיצת יד רפה מעידה על חוסר עניין וריחוק ולכן לא לשווא מומלץ בראיון עבודה ללחוץ את היד של המראיין בצורה אסרטיבית ואף חזקה במקצת. אנשים שלוחצים את היד בצורה רפה הם בדרך כלל כאלה שלא מעוניינים במידע או מגע עם האחר, והם נחשבים סגורים וחסרי בטחון.

שפת גוף

ישיבה עם רגליים פתוחות וידיים שלובות

ישיבה זאת נחשבת נפוצה בקרב גברים והיא  מעידה על חוסר נוחות בסיטואציה, הפגנת כח והתרסה. גבר שיושב בצורה כזאת, רוצה בדרך כלל להקנות תחושה כי הוא לא מעוניין בסיטואציה ולא מפחד ממנה, שלמעשה הוא מתריס ומוכן לקרב בכל מצב. ישיבה מסוג זה קורית כאשר משהו לא לרוחו של האדם שיושב בתנוחה האמורה.

גלגול עיניים

גלגולי עיניים כלפי מעלה שייכים בדרך כלל לבני ובנות נוער שנוטים לא להסכים עם נהלים או הוראת שנותנים להם המבוגרים. עם זאת לעיתים גלגול עיניים מעלה יכול להעיד על חשיבה תוך שקילה של מצב נתון, כמו גם הרצון להבין מה כדאי לומר לאחר או כיצד להתמודד עם הסיטואציה.

אז כיצד לומדים לקרוא אנשים?

אם הדוגמאות שהקנינו במדריך מעניינות אתכם ואם אתם רוצים להבין כיצד אפשר לקרוא שפת גוף –  חשוב ללמוד את הנושא בצורה מקצועית.

כיום כדי ללמוד יותר על תקשורת בינאישית ועל קריאת שפת גוף ניתן לגשת אל קורסים קצרים, לצפות בסרטונים בנושא ולקרוא ספרים על שפת גוף שיעזרו לכם לקבל מידע כלים על התחום והם אלה שישפכו לכם אור על הנושא.

נגישות
גלילה לראש העמוד