הכשרת מאלפי כלבים: כך תהיו "פסיכולוגים לכלבים"

כבר מימי התנ"ך נודע הכלב כחברו של האדם והוא היה ידוע כחיה מבויתת וכזאת שלא רק אירחה לאדם חברה – אלא גם סייעה לו במטלות, בעבודה ולצרכי שמירה.

עם השנים התפתח הקשר בין הכלב לאדם וכיום כלבים משמשים גם כחיות מחמד נאמנות אך גם כבעלי חיים טיפוליים וכאלה המעולים לצרכי עבודה.

גזעים שונים של כלבים פותחו עם השנים ועברו הכלאות תוך שלכל כלב DNA ייחודי שמגדיר את היכולות שלו.

אבל מה צריך לדעת על עולם הכלבים? על התחושות שלהם ועל התנהגותם? כך תהיו פסיכולוגיים לכלבים!

 

אם עולם הכלבים מרתק אתכם ותמיד רציתם לדעת מדוע כלב מתנהג בצורה כזאת או אחרת – חשוב שתכירו כמה כללים הנוגעים לחיות נפלאות אלה:

דחפים של כלב

כלבים מונעים בדרך כלל על דחפים וצרכים שונים כאשר לכל כלב דחפים חזקים או חזקים פחות באישיותו. לכלבים יש מגוון סוגי דחפים כמו דחף לאוכל, דחף למשחק, דחף לציד, דחף להנהיג ולעיתים נדירות גם דחף להרוג.

עם זאת חשוב לדעת כי לא כל הכלבים הם כאלה שכל הדחפים קיימים בהם וישנם כאלה שמרבית הדחפים אכן נמצאים באישיותם: מה שהופך אותם קלים יותר לאילוף.

ישנם כלבים שכל הרצון שלהם הוא להתכרבל ולנוח והם מתאימים לסוג אוכלוסייה שרוצה ליהנות מכלב רגוע במיוחד.

ה'להקה'

כלבים הם חיות שאוהבות לחיות בלהקה ולא בבידוד או קשורים לעמוד (מה שהופך אותם לתוקפניים ומתוסכלים). כלבים הם יצורים חברתיים שמחשיבים גם את בעליהם לחלק מהלהקה, כאשר טיול עם הבעלים מבחינתם הוא הזדמנות לצאת עם בעליהם, בן האנוש, לציד.

לכלב חשוב מאד מקומו בלהקה, אך הוא גם ימלא את תפקידו והוא: להגן, לשמור ולהיות נאמן לחברי להקתו. עם זאת ישנם גזעים של כלבים שנחשבים 'סוליסטים' יותר כמו גזע ההאסקי סיברי שנחשב עצמאי יותר. בנוסף חשוב לדעת כי תהליכי החברות של הכלב נרכשים כבר בהיותו גור ותלויים בדרך כלל בסביבת הגידול שלו.

פסיכולוג כלבים

תפקידיו של הכלב

לבעל חיים זה כפי שהזכרנו מגוון תפקידים, החל משימוש ככלב עבודה: עד להגנה ושמירה. כלבים מסוגים שונים מחונכים להיות כלבי נחייה, כלבי עבודה שמסייעים לבעלי מוגבלויות, כלבי שמירה, כלבים משטרה וצבא שמזהים חומרי נפץ ומגנים על בעליהם, תוך שישנם כלבים טיפוליים אשר מוצמדים כעזר לחולי אפילפסיה וככלבי תרפיה. עם זאת חשוב לזכור כי הכלב חש תחושות דומות לשל בן אנוש ולכן חשוב לפנק אותו, להוקיר אותו ולהעריך את כישוריו.

דומיננטיות בקרב כלבים

יחסי שליטה, הנהגה, הגנה על טריטוריות ועוד הם חלק בלתי נפרד מעולמו של הכלב! ישנם כלבים דומיננטיים ביותר והם מנהיגים , מובילים ומרתיעים כלבים אחרים בלהקה, תוך שהם מביעים זאת על ידי סימון טריטוריות בהטלת שתן, (ככל שהשתן מיגע למקום גבוה יותר כך אני שולט יותר) כמו גם בהבעות גוף דומיננטיות ואף תקיפה במידת הצורך. כלבים כנועים יותר ישלימו עם ה'אלפא דוג', הלוא הוא הזכר השולט, ויחיו בשלום לצדו.

בנוסף ישנן גם נקבות דומיננטיות, כאשר דומיננטיות בקרב נקבות אפשר לאבחן בכך שהן מטילות שתן עם רגל מעלה ממש כמו זכר.

תקיפה

כלבים שלא אומנו לתקיפה הם בעצם חיות מחמד שנועדו לחיות עם ילדים ומבוגרים והם כאלה שלא יתקפו ללא סיבה. כלב נותן לפחות 8 סימנים לפני שהוא תוקף כמו: אוזניים זקורות אחורה, חשיפת שיניים, נהמות, קשקוש זנב זקוף ומהיר ועוד.

כלב עלול לתקוף במקרים שהוא חושש לחייו או במקרים של פלישה לטרטוריה שלו על ידי כלב אחר. ובכל זאת אין לחשוש ולדעת כי עם אילוף נכון הוא יוכל לשלוט במזג רוחו כמו גם שישנם כלבים שבכל מקרה לא יתקפו, אלא יתגוננו וישדרו פחד ומתח בעת מצוקה ואף יברחו מהמקום.

אילוף כלבים

אילוף כלבים מגדיר מטרה והיא להכיר את אופיו של הכלב, לדעת מה מניע אותו, להבין את הדחפים שיש בו ולחנך את הכלב בהתאם לדחפיו. אילוף מסייע לביית את הכלבים בצורה טובה יותר, להבין את עולמו ואף לפת קריירה באילוף כלבי בית או כלבי עבודה. קורס מאלף כלבים הפך לפופולארי במיוחד בארץ וזאת משום שכיום ישנה יותר מודעות בנוגע לעולמם של בעלי חיים אלא תוך שאילוף כלבים הופך לקריירה כיפית ומרתקת במיוחד.

נגישות
גלילה לראש העמוד