עישון קנאביס בתקופת הלימודים: יתרונות מול חסרונות

עישון קנאביס

קנאביס הוא צמח מיוחד במינו, בעל היקף שימושים אדיר. אחד הנפוצים שבהם, בוודאי היותר ידועים, הוא שימוש אישי בו כחומר "פסיכואקטיבי". השימוש הרפואי בצמח זה, ידוע מזה שנים רבות ברפואה העממית ובשנים האחרונות הוא התווסף גם לרפואה המערבית הממוסדת. עישון קנאביס בזמן לימודים איננו דבר נדיר, בלשון המעטה. למעשה, זו אחת התקופות בחיים שבהן יותר אופייני לראות שימוש כזה. האם זה טוב? האם זה מזיק? אלה כמה יתרונות וחסרונות:

מנוחה ושחרור מתחים

כידוע, בכדי להצליח בלימודים חשוב לנוח היטב. יש אנשים שעבורם יותר מנוחה פירושו יותר שעות שינה או אולי ספורט כלשהו. במקביל, רבים רואים בצריכת קנאביס סוג של מנוחה. חלקם מתחיל עם קנאביס בזמן הלימודים, כשהם נחשפים לכך דרך חברים ומידע שזמין באינטרנט (למשל במדריך הבא – איך לגלגל ג'וינט). אחרי כמה שנים שהשימוש מלווה אותם לאורך לימודי האוניברסיטה למשל, הדבר הופך להרגל שממשיך איתם הלאה בחיים. הדבר דומה במידה רבה לשימוש המסורתי בצמח הגת.

סיוע לשינה

עישון קנאביס עשוי לסייע לשינה. תועלת זו, משתנה בהתאם לזני הצמח שבהם משתמשים. אפשר למצוא את אלה שמשפיעים באופן מיטבי מבחינה זו, בעזרת ידע קיים וניסיון אישי.

הקלה במצבי מחלה מסוימים

לא קל להיות סטודנט. מעבר לאתגרי הלימודים עצמם, יש מגוון היבטים של החיים האישיים, שעשויים לסבך זאת עוד יותר. אחד מהם הוא מצב של מחלה, כאשר סימפטומים דוגמת כאב כרוני, עלולים לפגוע משמעותית ביכולת הלמידה. קנאביס מסייע בחלקם, כולל להפחתת כאב.

עישון קנאביס

פגיעה בלימודים

קנאביס עשוי גם להפריע ליכולת הלמידה. לכן, הוא לא מומלץ במהלך פעילות כזו. למעשה, דווקא בהולנד (הידועה כמדינה שמקלה על נושא הצריכה האישית) נערך מחקר שבו הוכחה לדבריהם פגיעה בציונים, אצל תלמידים שמעשנים קנאביס. מצד שני, יש מחקר שנערך בקנדה, שלפיו קנאביס משפר הישגים בלימודים.. אז עד שהמדענים יחליטו, כל אחד יחליט לעצמו. בכל מקרה, זה לא בהכרח עניין של שחור או לבן. כי ידוע שקנאביס יכול להרגיע, בדיוק כפי שידוע שהוא עשוי להפריע לזיכרון או לתפקוד קוגנטיבי. כל אלה והיחס ביניהם, תלויים מאוד בתדירות השימוש, אופן השימוש, הכמויות והיחס, שבין הרגלים אלה להרגלי וזמני הלימוד.

פגיעה במבחנים

קנאביס לא מומלץ כאשר מתכוננים למבחנים. וודאי לא לפני מבחן. הוא אולי יעזור להירגע, אבל לא כדאי שזה יהיה על חשבון הזיכרון לטווח קצר לקראת המבחן או על חשבון היכולת הקוגנטיבית במהלכו.

התמכרות

בדומה לסיגריות, יש גם בנושא עישון הקנאביס נזקים פוטנציאליים, שאחד מהם עשוי להיות התמכרות. התהליך דומה לתהליך ההתמכרות לסיגריות ומדובר על כך שההתמכרות יכולה להיות נפשית וגם גופנית.

לסיכום

אדם אחראי, שמכיר את עצמו ואת החומר והשפעותיו עליו, בוודאי ידע להיזהר יותר בשימוש בקנאביס. מצד שני, אדם חסר אחריות עלול להזיק לעצמו ולסביבתו גם בדרכים אחרות, דוגמת שתייה חריפה בכמויות גדולות לפני נהיגה.

נגישות
גלילה לראש העמוד