רוצים לעבוד כקצינים בצה"ל? אלו הפרמטרים שעל פיהם תיבחנו

על מנת שתוכלו לעבוד כקצינים בצבא הגנה לישראל, תצטרכו לעבור מספר שלבים. מהם? להלן הפרטים.

עבודה בצה"ל כקצין: כך תתקבלו לתפקיד יוקרתי

בכדי להיות קצינים בצה"ל, עליכם לעמוד בפרמטרים קשיחים: דפ"ר 50 וקב"א 52. מדובר בציונים גבוהים אשר יבטיחו כי תוכלו בהמשך להתקבל לקורס קצינים או לחילופין להתקבל לקורס קצונה ייעודית. את הדפ"ר והקב"א קובעים במעמד הצו הראשון, ולכן מדובר בשלב חשוב מאוד עליו יש להתאמן עוד בבית – כך שתוכלו להגיע מוכנים ככל האפשר. הקב"א נקבעת ע"פ המבחנים אותם תצטרכו לעבור בצו הראשון, ועל מנת שתוכלו להיות מוכנים בצורה הטובה ביותר מומלץ להתחיל ולתרגל כבר בבית. דוגמה למבחנים לצו ראשון ניתן לאתר בקלות ברחבי הרשת, ובכך להעניק לעצמכם יתרון משמעותי ביחס למתגייסים לעתיד. חשוב לציין כי בנוסף לצו הראשון תידרשו לעבור גם מבדקי קצונה אשר מהווים גם הם פרמטר משמעותי לצורך כניסה לבה"ד 1 היוקרתי. רק לאחר שתעברו את המבחנים בהצלחה ותקבלו זימון לבה"ד 1, תוכלו לעסוק בתחום ולעבוד כקצינים במגוון מסלולים. אולם, בכדי לעשות זאת יש לקבל ציונים גבוהים בצו הראשון כמו גם להפגין מוטיבציה אל מול המאבחנת הפסיכוטכנית.

רוצים לעבוד כקצינים בצהל - אלו הפרמטרים שעל פיהם תיבחנו

כיצד להתכונן לצו הראשון בצורה הטובה ביותר?

לא משנה מדוע אתם רוצים להיות קצינים, בכדי שתוכלו להתקבל למסלול קצונה עליכם להתייחס לנושא כאילו מדובר בראיון עבודה בפן האזרחי. מאחר והביקוש לקצונה רק הולך ועולה, מעטים מצליחים להתקבל – בייחוד למסלול עתודה לקצונה. מאחר ואתם מתחרים עם הטובים ביותר, עליכם לסגל לעצמכם תכונות אופי של נחישות והתמדה, וללמוד בבית את המבחנים בצורה נכונה ויסודית. המבחנים מורכבים גם מבחינה מילולית וגם מבחינה מתמטית, ולכן חשוב מאוד לסיים כמה שיותר מבחנים בכדי להתכונן בצורה טובה ויסודית.

מהם הפרמטרים החשובים ביותר לצורך עבודה כקצינים?

נוסף לכך, מומלץ ליצור קשר עם מכרים אשר עברו את המבחנים והתקבלו לקורס קצינים, לצורך קבלת טיפים לקראת המבחנים הן בצו הראשון והן בשלבים המתקדמים יותר. באמצעות מכרים תוכלו ללמוד על הפרמטרים של צה"ל, כמו גם לבחון חשוב לציין בנקודה זו כי לעתים ניתן להתקבל לקורס קצינים דרך ועדת חריגים, אולם עדיף שלא להסתמך על כך אלא להתמקד בבחינות השונות וכן בעמידה מול קהל. למעשה, חלק משמעותי מעבודתו של הקצין היא להדריך, כחלק מהיותו גורם סמכותי. משום כך, חשוב לתרגל גם את כושר השיחה שלכם ולהגיע עם תשובות מוכנות לריאיון, כך שתוכלו להראות מוטיבציה מעבר לנתונים היבשים. זכרו, מדובר בתפקיד יוקרתי אשר מגלם בחובו לא מעט פרמטרים אותם תצטרכו לעבור, אולם באמצעות עבודה קשה אשר מבוססת על תרגול של מבחנים תוכלו בהחלט לעבור את אותם פרמטרים קשיחים ולהתקבל למגוון רחב של תפקידי קצונה. שיהיה בהצלחה!

נגישות
גלילה לראש העמוד