מסחר בשוק ההון – האם כדאי להפוך אותו למקצוע?

מסחר בשוק ההון

נושא ההשקעות בשוק ההון, קורץ לרבים, כדרך אטרקטיבית להתפרנס ואפילו להתעשר. מה כרוך בכניסה לתחום זה? האם זה אכן מקור פרנסה טוב? ובתוך כמה זמן תתעשרו (רמז: לא כל כך מהר)?

מתחילים מלימודים

חשוב לציין, שהשקעה בשוק ההון דורשת לימודים לא קצרים והם מורכבים למדי. זה הוא תחום עשיר במונחים טכניים ובהיבטי כלכלה והיבטים נוספים, אשר רבים מאיתנו פשוט לא מכירים. כדי להתרשם מכך, לחצו כאן לסקירת קורסים מומלצים בשוק ההון, להרחבה. לא מדובר סתם כך בלימודי רקע, אלא דווקא בלימודים שמתמקדים בעיקר ב"תכל'ס". חשיבות הידע הזה להצלחה במסחר בשוק ההון, מכרעת. כמו כן, ההשקעה היא לא רק בתחום אחד, אלא בכמה במקביל ("תיק השקעות" מגוון), בכדי לאזן הפסדים בדבר אחד, עם רווחים מדבר אחר. כך שלא כל כך מעשי, להתמקד רק בלימוד של נישה מצומצמת מאוד.

טיפים חשובים לגבי הקורסים

להוכיח עיסוק בכך ורווחים

לא מדובר במסגרת לימוד אקדמית, שבה אתם יודעים בוודאות שהמרצים "כשרים". כאן צריך יותר "לגשש" בנידון בעצמכם, בכדי לוודא זאת. למשל, לבקש לראות Broker Statement (הצהרת ברוקר) של המרצה. זה הוא מסמך, אשר מראה כמה משקיע השקיע בשוק ההון וגם כמה הוא הרוויח. מדובר במסמך רשמי, שמראה תמצית מצב חודשית.

אורך ההכשרה

הכשרה בסיסית עשויה לקחת חודש. עם זאת, אין כלל אצבע ברור לגבי זה או לגבי לימוד מתקדם יותר. שוב – נזכיר שלא מדובר בלימודים אקדמיים רגילים, בהם יש סטנדרטים של כך וכך שעות אקדמיות או סמסטרים. כאן יש יותר קצב התקדמות אישי, לצד תלות בנושאים שאתם לומדים וגם באופן הלימוד (מרחוק, בכיתה).

ללמוד לפני הלימודים

בכדי שתוכלו לבחור היטב קורס מתאים, כדאי קודם לכן ללמוד בעצמכם באופן בסיסי, לגבי המונחים שמוזכרים במידע על הקורסים.

האם זה כדאי?

מאחר שאנחנו מדברים על תחום ממוקד תוצאות – האם ולאילו תוצאות ניתן להגיע? ככלל, סיכויי ההצלחה גבוהים עבור החרוצים, ה"משקיענים". זאת, מאחר שלא מדובר על "הימורים". נכון, יש גם גורם של "הלא נודע" בהשקעות ואין מי שמשקיע ולא מפסיד, גם בין הטובים ביותר. אבל הידע כיצד להשקיע בחוכמה וכיצד לאזן הפסדים עם תיק השקעות מגוון, מבטיחים רווח בתמונה הגדולה, לאורך זמן. כמה רווח? אל תבנו על לעשות מיליונים במהירות. חשוב מאוד להיות זהירים ומחושבים בהשקעות – זה אחד מהמפתחות להצלחה לאורך זמן. האם אפשר להתפרנס מזה? בהחלט, אך ייקח לכם לא מעט זמן, להגיע למצב שבו זו פרנסתכם העיקרית. ואכן, רבים מתחילים ללמוד ולפעול בעולם ההשקעות, במקביל לעבודה קיימת ומרחיבים את הפעילות בהדרגה. מדובר באפיק הכנסות שמבוסס על עבודה מהבית – זה נוח וגמיש מאוד, מבחינת היכולת להשתלב עם עבודה אחרת לאורך זמן.

לבד או עם מומחים?

אפשר להשקיע גם בסיוע מומחים. הדבר עשוי לצמצם הפסדים בהתחלה וגם בהמשך ולהשפיע כמובן גם מבחינת מה תרצו ללמוד לעומק וכמה. עם זאת, עלות הסיוע תבוא במידה מסוימת על חשבון הרווחים שתעשו.

ההשקעה המתמשכת בלימוד

הלימודים הרשמיים, למעשה לא יהיו סוף הלימודים שלכם בפועל. חשוב לקחת זאת בחשבון. את מה שלמדתם תצטרכו לתרגל. זה יכול להיות תרגול באמצעות המחשב (תוכנות שמבצעות סימולציות) ובהמשך תרגול מעשי בהשקעות בפועל. יהיה חשוב גם שתתעדכנו בהתפתחויות בשווקים שבהם אתם משקיעים ובכלל.

לסיכום

מסחר בשוק ההון איננו דבר של מה בכך. הוא דורש כאמור השקעה ולימודים. מי שניגש לכך ברצינות ומוכן להשקיע את הנדרש, הוא זה שיקצור את הפירות.

נגישות
גלילה לראש העמוד