בשעות הפנאי מתחברים לרוח: הכול על ספרי קבלה

מי שמתעניינים בקבלה, מוצאים שמדובר בעולם עשיר ורחב למדי. באופן מיוחד, וכפי שאופייני לנושאי יהדות בכלל, ישנם לא מעט ספרים בנושא זה. היכן ניתן לרכוש אותם?

מהעולם העתיק לעידן המודרני – זמינות ספרי הקבלה

"תורת הסוד" באשר היא, מבוססת לרוב באופן נרחב על ידע קודם, אשר מועבר מאדם לאדם, מדור לדור. כך גם ביהדות. היא איננה דבר שכל אחד הורשה ללמוד או ללמד או לעסוק בו "מעשית". כיום הדברים שונים מעט, אם כי עדיין ישנו ידע רב שנשמר בסוד ואף בעל פה בלבד. אך כל הנוגע לקבלה ברמה של קריאת ספרי היסוד שלה, נגיש לכל. כיום, תוכלו לרכוש ספרי קבלה באתר אוצר הספרים. למעשה, ניתן ללמוד על קבלה בצורה נרחבת למדי ובנוחות רבה, באמצעות ספרים אשר מזמינים דרך רשת האינטרנט. כל זאת בסיוע טכנולוגיית הדפוס, אשר הופכת ספרים למוצר זמין ולא יקר.

מה זו קבלה?

כתזכורת קצרה (ומדובר כאמור בנושא רחב מאוד), נתאר את הקבלה במבט כללי: זו היא תורת הסוד היהודית, אשר עברה ועוברת מדור לדור בעיקר בסתר. במאות ה-12 וה-13 התחילו לשמוע על כך יותר באופן נרחב, אך עדיין, רוב הידע נשמר בסוד. כמובן, מדובר על תקופות רחוקות בהיסטוריה, בהן ספרים היו מצרך יקר ונדיר. כך שידע רב עבר בעל פה והספרים המעטים, לא הושגו בקלות. עוד יותר מכך, בכל הנוגע לקבלה, אופי התכנים הביא לכך שהם לא יופצו באופן נרחב. נהפוך הוא. עם זאת, מאחורי הקלעים, רעיונות הקבלה נלמדו על ידי מאמינים ורבנים לא מעטים, אשר התעמקו בהם וחלקו ידע בינם לבין עצמם. כל זאת, גם השפיע באופן עמוק ומתמשך על היהדות בהיבטה היותר גלוי לציבור, כגון תנועת החסידות ורעיונותיה. עם השנים, המידע על כך הגיע גם לעולם האקדמיה, שם הוא נחקר מהזוויות המיוחדות לאקדמיה. כמובן – ישנו הבדל מהותי ואף תהומי, בין לימודי קודש ועשייה שבקודש, לבין למדנות טכנית אינטלקטואלית, חסרת אמונה, מסוג זה. אך גם המידע האקדמי, סייע להפוך את עולם הקבלה ליותר ידוע בציבור הרחב.

 

 

עוד על ספרי קבלה

הידע של הקבלה הועבר כאמור באופן מאוד מבוקר וזהיר הלאה, אם בכלל. לספרים היה מקום מרכזי בכך, באופן שהתבטא בספר הבהיר המוקדם ובהמשך בספר הזוהר הידוע במיוחד ובספרים קלאסיים נוספים. הדפסת ספרים בכמויות גדולות והתפתחות עולם הדפוס, הוזילו את הספרים בכלל וגם ספרי קבלה. כמו כן, במקרה של פגם בספרים, אובדן או גניבה, רכישת ספר חדש הפכה לעניין פשוט וקל.

הספרים שזמינים באתר אוצר הספרים

חנות אוצר הספרים מציעה מבחר רחב של ספרי קודש מסוגים שונים. בכלל זה, זמינים מהחנות גם ספרי קבלה לא מעטים. חלקם ידועים מאוד – למשל עץ חיים השלם עם ביאורים והגהות, אותו כתב הרב חיים ויטאל, תלמידו הבולט של האר"י ז”ל. אחרים ידועים פחות, אך לא פחות מעניינים. ספרים מסוימים, עשויים לפתוח עבורכם פתח גם לנושאים מעניינים מאוד וגם לאישים חשובים ביהדות שאולי לא הכרתם. למשל ספר "תיקון הנפטרים הגדול והקצר" מאת הרב יהודה משה פתיה זצ"ל, מקובל בולט במיוחד, אשר חי בירושלים עד פטירתו בשנת 1942.

ניתן להגיע גם אל חנות אוצר הספרים הפיזית, אשר נמצאת בירושלים, ברחוב עם ועולמו 3 (בית הראל).

לסיכום

כדאי לנצל את ההזדמנות, שחנויות ספרים מתמחות כאלה זמינות דרך רשת האינטרנט. תוכלו בעזרתן ללמוד על עולם הקבלה, בנוחות ובקלות וגם במחיר שאיננו יקר.

נגישות
גלילה לראש העמוד